Principal

Kelly Mainka
Administrative Intern
Connie Hogan
Associate Principal
Travis Bond, principal
Travis Bond

Front office staff

Marijean Baird
Counseling Intern
Candra Cook
Nurse
Trina Irons
Secretary
Kelly Pranger-Achen
Counselor
Cheryl Sawyer
Clerk
Muriah Sueuga
Psychologist

Kindergarten teachers

Jenay Conner
Teacher
Kelsey Day
Teacher
Darby Stromberg
Teacher

First-grade teachers

Tammi Hoffman
Teacher
Madonna Underland
Teacher
Heidi Venema
Teacher

Second-grade teachers

Mary Allmaras
Teacher
Carol Bates
2/3 Split Teacher
Hannah Ho
Teacher

Third-grade teachers

Carol Bates
2/3 Split Teacher
Jennifer Baybado
Teacher
Anndrea Dunn
Teacher
Courtney Hoover
Teacher

Fourth-grade teachers

Ramona Lomeli
Teacher
Kristen Mann
Teacher
Marissa Manza
Teacher

Fifth-grade teachers

Jeffrey Lee
Torri Phelan
Elspeth Runyan

Fitness and arts block teachers

Glenn Baker
PE Teacher
Kathleen Goss
Dance Teacher
Lindsey Sandoval
Music Teacher
Cam Swarts
Art Teacher

Specialists

Ericha Anderson
Instructional Technology Facilitator
Eric Bindewald
Teacher Librarian
Stephanie Closson
Learning Support Teacher
Michelle Copeland
Achievement Coach
Jodie Deeney
Learning Assistance Program (LAP) Intervention Facilitator
Leslie Good
Early Childhood Special Education (ECSE) Teacher
Kirsten Humber
K-3 Support Teacher
Debra Iniguez
Supported Communication Program (SCP) K-2 Teacher
Jillian Jones
Supported Communication Program (SCP) 3-5 Teacher
Mary Marsh
ELL
Angie Miles
Behavior Intervention Specialist
Shannon Murphy
Early Childhood Special Education (ECSE) Teacher
Stephanie Rogers
Physical Therapist (PT)
Katie Siewert
Speech-Language Pathologist (SLP) Kindergarten - 5th
Anne Vallee
Occupational Therapist (OTR/L)
Mary Wiley
Speech-Language Pathologist (SLP) Early Childhood

Support staff: paraeducators

Michelle Bigelow
Paraeducator
Charolette Brown
Paraeducator
Leslie Conzatti
Paraeducator
Lyn Craig
Library Clerk
Andrea Easterly
Paraeducator
Sarah Halgren
Paraeducator
Tanya Homstad
Paraeducator
Dede King
Paraeducator
Susan Nellor
Paraeducator
Cassidy Rogers
Paraeducator
Stephanie Seley
Family & Community Resource Coordinator (FCRC)
Lori Shoff
Paraeducator
Lynn Wu
Paraeducator

Nutrition services

Julie Briggs
Nutrition services
Danelle Martinson
Nutrition services
Marty Moss
Nutrition services

Building maintenance staff

Daryn Mattson
Building Operator
Martha Mendez
Custodian