Our staff 2016-10-27T16:03:32+00:00

Principal

Connie Hogan
Administrative Intern
Travis Bond, principal
Travis Bond

Front office staff

Trina Irons
Secretary
Kelly Pranger-Achen
Counselor
Cheryl Sawyer
Clerk
Allison Sparrow
Nurse
Muriah Sueuga
Psychologist

Kindergarten teachers

Jenay Conner
Teacher
Katelyn Koenig
Teacher
Darby Stromberg
Teacher

First-grade teachers

Kelsey Day
Teacher
Tammi Hoffman
Madonna Underland
Teacher
Heidi Venema
Teacher

Second-grade teachers

Mary Allmaras
Teacher
Carol Bates
Teacher
Sarah Coursolle
Teacher
Margaret Meddaugh
Teacher

Third-grade teachers

Jennifer Baybado
Teacher
Anndrea Eagle
Teacher
Justine Warunek-Lane
Teacher

Fourth-grade teachers

Tricia Judkins
Ramona Lomeli
Teacher
Kristen Mann
Teacher

Fifth-grade teachers

Jeffrey Lee
Torri Phelan
Elspeth Runyan

Fitness and arts block teachers

Glenn Baker
PE Teacher
Eric Bindewald
Teacher Librarian
Venessa Bravo
Music Teacher
Kathleen Goss
Dance Teacher
Cam Swarts
Art Teacher

Specialists

Jodi Church
Learning Assistance Program (LAP) Intervention Facilitator
Michelle Copeland
Literacy Facilitator
Jodie Deeney
Learning Assistance Program (LAP) Intervention Facilitator
Jennifer Docster
Supported Communication Program (SCP) 3-5 Teacher
Leslie Good
Early Childhood Special Education (ECSE) Teacher
Debra Iniguez
Supported Communication Program (SCP) K-2 Teacher
Marissa Manza
Learning Support Teacher
Shannon Murphy
Early Childhood Special Education (ECSE) Teacher
Stephanie Rogers
Physical Therapist (PT)
Katie Siewert
Speech-Language Pathologist (SLP) Kindergarten - 5th
Anne Vallee
Occupational Therapist (OTR/L)
Mary Wiley
Speech-Language Pathologist (SLP) Early Childhood

Support staff: paraeducators

Marijean Baird
Paraeducator
Michelle Bigelow
Paraeducator
Charolette Brown
Paraeducator
Lyn Craig
Paraeducator
Andrea Easterly
Paraeducator
Sarah Halgren
Paraeducator
Terry Hebdon
Paraeducator
Tanya Homstad
Paraeducator
Dede King
Paraeducator
Audra Morrison
Paraeducator
Susan Nellor
Paraeducator
Garrett Noah
Paraeducator
Vicki Peck
Paraeducator
Lori Phelan
Paraeducator
Gabrielle Quintanilla
Paraeducator
Stephanie Seley
Paraeducator/Family & Community Resource Coordinator (FCRC)
Lori Shoff
Paraeducator
Sheena Sutton
Paraeducator
Lynn Wu
Paraeducator
Molly Zywicki
Paraeducator

Nutrition services

Julie Briggs
Nutrition services
Danelle Martinson
Nutrition services
Marty Moss
Nutrition services

Building maintenance staff

Dave Blunt
Custodian
Daryn Mattson
Building Operator